Number of items: 0 0,- Kč
version en
version cz
version de
version en
Outlet

Návrat ke cvičení po nemoci? 100% ověřené tipy od sportovců!

Návrat po zranění či nemoci ke cvičení nepodceňte. ✔️ Kdy jít při nemoci cvičit a kdy rozhodně nikoliv vám 100% poradíme v našem článku❗ Podívejte se na konkrétní doporučení, které jsme pro vás sepsali. A nezapomeňte, předčasné zatížení těla v mnoha případech přináší riziko recidivy zranění nebo nemoci.

Jak se po nemoci či zranění vrátit zpátky ke cvičení?

Zvýšená teplota, rýma, nachlazení nebo chřipka jsou noční můrou každého sportovce. Ti z nás, kteří navíc sportují, určitě řeší otázku, kdy je po nemoci vhodné se svému koníčku začít věnovat naplno. Je nutné svému tělu dopřát delší rekonvalescenci, nebo můžeme pár dní po odeznění všech příznaků onemocnění začít se sportem zcela naplno?

Kondice a výkonnost, získané tvrdým tréninkem, se můžou rozplynout jako pára nad hrncem. Ale není třeba panikařit. Jak budete zdraví jako rybka, můžete v tréninku pokračovat. Jen je potřeba dát tělu čas a zpočátku nic nepřehánět. To je zásadní pro pohodový návrat do kondice.

Základní doporučení, kteří potvrzují lékaři i fitness trenéři zní: "Po každé nemoci je tělo přirozeně oslabené bojem s bacily. Tudíž bych hlavně doporučil, aby se osoby minimálně po dobu jednoho týdne, kdy veškeré projevy onemocnění odezní, vyhýbaly společenským prostorám, kde se nachází větší koncentrace osob - tedy i takové fitko či tělocvičny. Přidejte do své stravy hodně vitaminů a k běžnému cvičebnímu režimu se vraťte postupně do dvou až třech týdnů. Pokud tělo zbytečně rychle zatížíte, je vysoká pravděpodobnost, že opět podlehnete nějaké viróze."

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Jak získat zpět ztracenou kondici
  • Co mají dělat vytrvalostní sportovci při návratu ke cvičení
  • Co mají dělat siloví sportovci při návratu ke cvičení
  • Shrnutí na téma "Cvičit nebo necvičit?"

Počáteční příznaky onemocnění? Pak nezapomeňte zvolnit!

Na první pohled se může zdát, že s cvičením je konec. Avšak věřte nám, není důvod zoufat. Lehká sportovní aktivita by nám paradoxně mohla naopak pomoci. Ale opravdu lehká, nic se nemá přehánět. Ptáte se, jak je to možné? Během těchto aktivit a po nich dochází k aktivaci imunitního systému a zároveň nedojde k jeho potlačení. Popravdě nám takové cvičení může pomoci i s ucpaným nosem a pak se nám bude lépe dýchat! Pokud se objevuje zvýšená tělesná teplota (>37,5°C), společně s tím, že se již opravdu necítíme ve své kůži, raději si místo tréninku dopřejme kvalitní spánek a odpočívejme. Teploty či horečka si zaslouží tuto medicínu, cvičením naopak tělu neprospějete.

A taková malá rada na závěr - výzkumy naznačují, že pravidelná sportovní aktivita, třeba i pravidelná návštěva posilovny či plavání v bazénu, může skutečně posilovat imunitní systém. A předcházet tak problémům!

  

3 tipy, jak získat po nemoci ztracenou kondici

Než se po nemoci vrátíte k běžné tréninkové zátěži, zkuste nejdřív vsadit na lehčí aktivity, které vám pomůžou znovu získat kondici. Uvidíte, že právě pozvolný nástup vás o to rychleji postaví na nohy

1. Pobyt na horách
Menší jarní lyžovačka, běžky nebo turistika. Pokud se po nemoci cítíte opět fit, vyrazte klidně na týden na hory. Horské prostředí upevní zdraví, pozvedne kondici a hlavně zapomenete na všechny starosti – to díky endorfinu, hormonu štěstí.

2. Dovolená u moře
Tohle taky není špatná strategie. Načerpat energii ze sluníčka, zaplavat si nebo vypůjčit kolo a vyrazit na projížďku přímořskou krajinou. A samozřejmě nezapomeňte na kvalitní produkty na opálení.

3. Lázně
Věděli jste, že většina lázeňských míst u nás nabízí kondiční a relaxační pobyty pro širokou veřejnost? Mrkněte na web a vyberte si! Lázně vám nemusí předepisovat jen lékař.

A rozhodně doporučujeme nepodcenit vliv léků na naše tělo. Může se zdát, že díky nim tělo přechodí nemoc, avšak pozor na to. Léky k potlačení bolesti a teploty falešně informují mozek, že je vše v pořádku, a sníží teplotu i imunitní aktivitu buněk, i přesto že je tělo plné virů nebo bakterií. Ty se tak dál vesele množí a nemoc se prodlužuje. Vy se cítíte lépe, po týdnu začnete cvičit a pak, co jiného, než návrat nemoci a o to delší rekonvalescence. A to za to přece nestojí, ne?

Jak začít znovu trénovat u vytrvalostních sportů?

Berte vždycky v úvahu nemoc, která vás postihla. U běžného nachlazení můžete začít sportovat, jakmile se zbavíte rýmy nebo kašle. Ale nepřežeňte intenzitu cvičení. Dva až tři dny zvolte lehčí tempo a pokud budete v pohodě, zátěž postupně navyšujte.

Když jste mimo několik týdnů, mějte za heslo trpělivost. Méně je někdy více. Tělo se musí na tréninkový rytmus znovu naladit. To může trvat klidně i víc jak týden. Neuškodí vám proto pohybové aktivity jako rychlá chůze, nordic walking nebo plavání. Potom už můžete pomalu začít navyšovat tréninkové dávky. Když nebudete cítit žádný problém, postupně si dávejte víc do těla.

Velmi důležité je při návratu k tréninku poslouchat své tělo. Dá se předpokládat, že během nemoci ztratíte trochu ze své kondice. Proto skutečně nic nepřehánějte. Když ucítíte bolest nebo nebudete během tréninku ve své kůži, zvolněte, zbytečně nic nehroťte. Pokud potíže přetrvávají, raději sportování na pár dní ještě vynechejte. Neuškodí ani návštěva lékaře.

Jak po nemoci začít se silovým tréninkem?

Po doléčení nemoci nemůžete hned najet do starých kolejí. Na pár dní vynechejte maximální trénink. Byli jste několik dní mimo tréninkový rytmus, rychleji se unavíte. A únava může způsobit návrat nemoci.

Ideální bude, když po nemoci snížíte o čtvrtinu intenzitu tréninku, vynecháte intenzifikační techniky a HITT tréninky. Spěchejte pomalu! Jinak si také můžete přivodit nějaké zranění a bez tréninku budete mnohem delší dobu!

Nepodceňujte jídelníček – má svou cenu

Během nemoci i po ní mějte ve svém jídelníčku dostatek vlákniny, vitamínů a minerálů. Celozrnné pečivo, hodně ovoce, zeleniny, plus nějaký ten multivitamínový potravinový doplněk, pomůže tělu vypořádat se s nemocí a znovu se dostat do pohody. Z masa volte ryby nebo kuřecí a krůtí maso. Když ještě během nemoci přidáte do jídelníčku silný slepičí vývar, bude se vám kurýrovat jedna radost.

Důležitý je také pitný režim. Denně byste měli vypít 2,5 – 3 litry tekutin. Nejlepší bude minerální nebo pramenitá voda. Z teplých nápojů nezapomeňte na zelený čaj, kromě řady zdravotních benefitů má povzbuzující účinky. Po dobu nemoci omezte pití kávy, která v těle snižuje vitamín B.

K tréninku po nemoci přistupujte vždy s rozvahou. Přehnaným tempem si můžete spíš uškodit. Kondici získáte zpět, ale nic neuspěchejte. Trpělivost růže přináší!

A jak se nemoci co nejlépe vyvarovat? Krom známých a pravidelně vzpomínaných pouček o tom, že není dobré jezdit v průběhu epidemií hromadnou dopravou, zdržovat se v čekárnách nemocnic a usmrkaného kolegu bez milosti vykázat z kanceláře, je to především péče o vlastní tělo po tréninku. Ať už se bavíme o kvalitní suplementaci, tak vyvážené stravě. A rada lékaře na závěr zní: „Jezte pestrou, vyváženou stravu, přiměřeně se oblékejte, otužujte se a po tréninku se nejdříve převlečte do suchého a doplňte tekutiny a sacharidy.“

Návrat ke cvičení po nemoci? 100% ověřené tipy od sportovců! - 220326 - Cvičení po nemoci - návrat

Cvičení po nemoci - návrat

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information