Number of items: 0 0,- Kč
version en
version cz
version de
version en
Outlet

Vše o lymské borelióze, co potřebujete vědět

Strašák Lymská borelióza - poznejte nepřítele do detailu. ✔️ Lymeská (též lymská) nemoc, neboli lymeská borelióza je závažným onemocněním, které není radno podceňovat.

Vše, co byste měli vědět o borelióze

Borelióza, Lymeská (též lymská) nemoc, dokáže člověku pořádně znepříjemnit život. U někoho má mírný průběh, jiný se s jejími následky potýká do konce života. Nicméně, stále je zahalena mnohým tajemstvím. Lidé si ji často zaměňují s encefalitidou. Na internetu koluje řada polopravd a mýtů. Jak to tedy s lymskou boreliózou doopravdy je?

Očkování proti ní zatím neexistuje. Nezbývá, než dbát na prevenci při pobytu v přírodě. Ale je to těžké, klíšťata najdete už i v místech, kde byste o ně dřív ani nezavadili. I proto hned na úvod doporučujeme - používejte repelenty při každém výletu na zahradu, louku či do lesa. Stejně tak se po návratu vždy prohlédněte po koupeli. Prevence je to jediné, co může včas pomoci.

Klíšťata – přenašeči nákazy

Nákazu přenášejí klíšťata infikovaná bakterií Borrelia burgdorferi (v České republice je to zejména druh Ixodes ricinus). Ta žije ve střevech klíšťat. Jakmile dojde k přisátí klíštěte, borelie se dostávají do těla člověka. Ovšem tento přenos potřebuje čas.

Čím déle je klíště přisáté, tím větším riziko nákazy zde je. Ve výjimečných případech je možný i přenos krevní tranfuzí. Ovšem v moderní době toto prakticky eliminuje testování a důsledná analýza odebrané krve.

Borrelia burgdorferi – původce boreliózy

Borrelia burgdorferi je bakterie spirálovitého tvaru, která se pohybuje pomocí bičíku. Patří do skupiny mikroorganismů nazvaných spirochety. V České republice se kromě Borrelie burgdorferi vyskytují i další druhy této bakterie – nejčastěji jde o Borrelii garinii, Borrelii afzelii a Borrelia burgdorferi sensu stricto.

Každý kmen borelie se vyznačuje trochu jinými příznaky a je jinak odolný vůči léčbě antibiotiky. Aby lékař mohl určit, o jaký kmen bakterie se jedná, je potřeba speciální vyšetření.

Inkubační doba u boreliózy je různá. Pohybuje se v řádech dnů až týdnů. Po infikování dochází k výskytu prvotním příznaků boreliózy. Ovšem ne u všech nakažených se objeví.

Příznaky lymské boreliózy

Průběh boreliózy můžeme rozdělit do 3 stádií. Každé stádium má své specifické příznaky.

1. stádium boreliózy

Pokud bylo klíště nakažené, objeví se zhruba za 12 - 23 dní v místě přisátí charakteristický červený flek - tzv. erythema migrans - červená skvrna. Může být velký až 5 cm. Flek bývá ohraničený, střed skvrny má bledou barvu a směrem k okrajům nabírá červenou barvu. Jestliže vsázíte na protilátky, ty se tvoří s určitým zpožděním po nakažení. Takže je není možné ihned vysledovat z krve.

Červený flek nebolí, může lehce svědit nebo se loupat. Za pár týdnů zmizí, ale během pár dnů se flek znovu objeví na jiném místě.

S objevení červené skvrny přichází další příznaky. Většina lidí je zamění s běžnou chřipkou. Patří mezi ně horečka, únava, bolesti hlavy, svalů, kloubů nebo bolest v krku.

Ovšem existují i případy, kdy se první fáze boreliózy neprojeví. Nemoc propukne až v dalším stádiu a může způsobit vážné zdravotní problémy.

2. Stádium boreliózy

V tomto stádiu způsobuje borelióza neurologická a srdeční onemocnění. Z nejčastějších onemocnění jmenujme neuroboreliozu, která postihuje centrální nervový systém.

Může dojít také k zánětu nervových kořenů, tzv. paréze. Ta omezuje hybnost končetin a jejich citlivost. Často dochází i k paréze (obrně) lícního nervu, což lze poznat podle poklesu spodního víčka a koutku úst na jedné straně tváře.

Ze srdečních onemocnění borelióza nejčastěji způsobuje poruchy srdečního rytmu, což se projevuje bušením srdce.

Kromě srdečních a neurologických problémů způsobuje borelióza i nepříjemné kožní problémy – načervenalé zduření prsní bradavky, šourku nebo ušního lalůčku.

3. Stádium boreliózy

Příznaky posledního stádia boreliózy se objevují až po několika měsících i letech. Způsobují chronické zdravotní problémy, které mohou skončit až invaliditou.

Nejčastěji tyto komplikace provází neléčenou boreliózu. Dochází při nich ke vzniku chronických infekcí a k poškození imunitního systému. Nejčastěji jde o chronický zánět mozku a problémy s páteří nebo klouby.

Postiženy jsou hlavně velké klouby – rameno, koleno a loket. Problémy se projevují otoky a bolestmi kloubů.

Neléčená borelióza je také dávána do spojitosti s roztroušenou sklerózou, poruchami paměti, výkyvy nálad a zhoršenou koncentrací.

Dále se může objevit kožní onemocnění Acrodermatitis atrophicans, kterým trpí především ženy. Toto onemocnění postihuje plosky nohou, dlaně na rukou a občas také obličej. Postižená kůže je v těchto místech velmi tenká a dala by se svým vzhledem přirovnat k cigaretovému papírku.

Léčba boreliózy

Na lymskou boreliózu neexituje očkování. Jedinou možnou léčnou je dlouhodobé podávání antibiotik. Preventivní léčba by měla trvat minimálně 4 týdny, lépe 6-8. Ohledně antibiotik vám samozřejmě pomůže lékař.

Velmi důležitá je včasná léčba onemocnění, kdy se šance na úplné uzdravení pohybuje kolem 90 %. V dalších stádiích boreliózy nebo u chronické formy onemocnění se vyléčí asi 30 % pacientů. Proto s návštěvou lékaře neotálejte.

Spolu s léčbou boreliozy myslete i na podpůrnou léčbu, která je spojena s užíváním antibiotik. Zmírníte tím dopad na organismus, spojený s účinky antibiotik.

1. Pro podporu střevní mikroflory při užívání antibiotik:

  • vsaďte na přírodní jogurty a kefíry
  • doplňte laktobacily (např. ve formě kapslí)

K obnovení střevní mikroflory po léčbě je třeba pokračovat v ošetření střev nejméně měsíc po vysazení antibiotik. Myslete proto na to, pokud budete br

2. Předcházení přemnožení plísní při užívání antibiotik

  • vynechte sladké potraviny
  • užívejte oreganový olej
  • vsaďte na extrakt z grepových semínek

3. Odstraňte bakteriální endotoxiny spojené s užíváním antibiotik:

  • rozpustných ve vodě: hodně pijte, nejlépe vodu nebo slabý čaj
  • rozpustných v tucích: podpořte imunitu a funknčnost střev, aby nedocházelo k opětovnému vstřebání toxinů

Základem je prevence

Doslova a do písmene se vyhýbejte klíšťatům, jak jen to půjde. Když milujete pobyty v přírodě, neměl by ve vaší výbavě chybět repelent a vhodné oblečení. Po návratu z procházky je samozřejmostí prohlídka celého těla. Zkontrolujte hlavně podpaží, třísla, podkolenní jamky a místa za ušima.

Nezapomeňte ani posilovat imunitu. Právě imunitní systém pravděpodobně může za to, že u někoho má borelióza velmi mírný průběh a u jiného končí až doživotními následky. A jak si zlepšit imunitu? Například zdravým jídelníčkem, pravidelným sportováním, vitamínovým B-komplexem nebo pitím zeleného čaje.

Lymská borelióza dokáže být velmi zákeřným onemocněním. Včasná léčba je alfou a omegou úplného uzdravení. Proto nikdy neignorujte příznaky, které se u vás objeví po kousnutí klíštětem. Běžte hned k lékaři, pokud:

  • se v místě přisátí klíštěte objevil červený flek
  • máte horečku, bolí vás svaly i klouby a cítíte se neustále unavení
  • jste měli klíště, nenašli jste červený flek, ale objevily se u vás výše uvedené příznaky

Odstranění přisátého klíštěte

Pokud první ochrana před klíšťaty selhala, je potřeba se jej rychle a účinně zbavit. Jestilže na svém těle objevíte klíšte, jednejte rychle. Čím déle je přisáté, tím větší riziko tu je.

Jak tedy klíště správně odstranit?

  • s klíštětem nekroutíme ani ho ničím nemažeme (to nedělejte)
  • uchopte ho speciální pinzetou nebo kartou (k dostání v lékárnách) co nejblíže kůži
  • opatrně klíště vykýváme a vytáhneme
  • ranku poté velmi důkladně vydesinfikujeme běžnými jodovými přípravky
  • ranku poté sledujeme a v případě náznaku obtíží ihned vyhledáme lékaře

Následně můžeme klíště buď zlikvidovat spálením v kousku papírku nebo spláchnutím do odpadu. Rozhodně klíště nerozmačkávejte - jeho trus i střevní obsah je nadále vysoce infekční.

Druhou variantou je ho uschovat do pevně uzavíratelné lahvičky nebo sáčku spolu s listem trávy a dát na rozbor do speciální laboratoře. Zde zjistí, zda bylo klíště přenašečem. Toto doporučujeme především pokud bylo přisáté klíště delší dobu (víc jak 6 hodin), jste-li těhotná nebo máte sníženou imunitu.

Vše o lymské borelióze, co potřebujete vědět - 224213 - Vše o lymeské borelioze

Vše o lymeské borelioze

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information