Number of items: 0 0,- Kč
version en
version cz
version de
version en
Outlet

Cukrovka (diabetes) - vše, co byste měli o cukrovce vědět

Cukrovka - strašák, který nedá mnohým spát. Seznamte se se symptomy, příčinami a důsledky cukrovky. ✔️ Zvládat život s cukrovkou není vždy úplně jednoduché. Nepodceňte toto celoživotní onemocnění.

Co je to cukrovka?

Cukrovka je ve své podstatě celoživotní onemocnění, které si v každém případě vyžaduje vaši plnou kontrolu. Bez správné kompenzace může totiž cukrovka vést k velmi závažným komplikacím, mezi které se řadí například srdeční cévní onemocnění, slepota, selhání ledvin či amputace zcela zdravých dolních končetin.

Co se týká druhů cukrovky, existuje diabetes 1. a 2. typu, těhotenská cukrovka a tzv. prediabetes. Už teď se vám z cukrovky motá hlava, že? Věřte mi, je to vážnější nemoc, než se pro mnohé zdá.

Samotné symptomy cukrovky závisí na tom, jak moc je hladina glukózy v krvi zvýšená. V některých případech může být nástup nemoci zcela bez symptomů. Jindy však, můžeme pozorovat tyto nejčastější příznaky cukrovky.

Jaké jsou normální hladiny krevního cukru?

PARAMETR NORMÁLNÍ HODNOTY ZVÝŠENÉ HODNOTY
Glukóza (na lačno)
4,2 -6 mmol/l nad 6 mmol/l
Glykovaný hemoglobin
do 4 % nad 4 %

Samotný lékař vám ovšem pravděpodobně ještě ke všemu udělá takzvaný orální glukózový toleranční test. Při tomto testu dostanete vypít nápoj glukózu a poté se v jistých časových intervalech bude hodnotit vaše hladina cukru v krvi.

Typické příznaky cukrovky:

  • Vyšší potřeba příjmu tekutin
  • Časté močení v průběhu celého dne
  • Zvýšená potřeba příjmu stravy
  • Rychlá ztráta váhy
  • Ketony v moči (látky, které vznikají při odbourání tuku v těle)
  • Únava a nedostatek energie
  • Podrážděnost a vyšší náchylnost ke stresu
  • Rozmazané vidění
  • Časté infekce
  • Náchylnost k nemocem
  • Tvorba modřin bez příčiny

Prevence cukrovky

Prevenci samotné cukrovky lze rozdělit hned do dvou kategorií: sekundární a primární.

Základem je však:

  • Dodržujte správný jídelníček.
  • Denně zkuste sníst dvě porce ovoce, pět porcí zeleniny a dvě porce mléčných výrobků.
  • Do jídelníčku zařaďte libové maso, celozrnné pečivo.
  • Omezte tuky, sladkosti jezte velmi umírněně.
  • Pohyb, pohyb a zase pohyb.

Jaká je primární prevence cukrovky?

Takzvaná primární prevence cukrovky spočívá zejména v identifikace a také ochraně lidí, kteří mají zvýšené riziko vzniku cukrovky – to znamená, že zejména chceme zabránit vzniku cukrovky či ji úplně oddálit (například výskyt cukrovky u někoho v rodině, obézní lidé atd.)

Dosud neexistuje naprosto žádný přesvědčivý důkaz o tom, že je primární prevence cukrovky 1. typu možná, ovšem je jisté, že lze zabránit či alespoň oddálit vznik cukrovky druhého typu.

Změna samotného životního stylu, která v prvé řadě zahrnuje zejména snížení tělesné hmotnosti, a to vhodným stravováním či zvýšením vaší fyzické aktivity. Díky těmto faktorům se lze výrazně podílet na prevenci cukrovky 2. typu. Kontrola samotné tělesné hmotnosti se také podílí na snížení rizika různých srdečních onemocnění a také snížení krevního tlaku.

Jaká je sekundární prevence cukrovky?

Ta zahrnuje zejména včasné odhalení vaší nemoci a vede k prevenci možných komplikací. Takže rovněž redukuje potřeby léčby samotných komplikací.

Správná kompenzace cukrovky spočívá zejména v tom, že si budete dostatečně dobře hlídat hladinu krevního cukru a snížíte tak riziko rozvoje různých komplikací a také zpomalíte progresi u různých typů cukrovky. Kontrola samotného vysokého tlaku a zvýšené hladiny tuků v našem těle je stejně důležitá.

Krátkodobé i dlouhodobé komplikace cukrovky

Jak jistě víte, cukrovka může vést ke komplikacím, které mohou ovlivnit mnoho částí těla. Jmenujme například negativní dopad na mozek, oči, srdce, ledviny a nervy.

1. Hypoglykémie neboli nízká hladina cukru ve vaší krvi

Lidé, jenž jsou nuceni si píchat pravidelně inzulín, se musí rovněž naučit řešit své problémy s hypoglykémií a rovněž musí umět zcela dobře rozpoznávat varovné příznaky (důvodem je například velká dávka samotného inzulínu, nedostatek jídla či větší pohybová aktivita. Hypoglykémie se dá rovněž velmi rychle vyřešit také podáním kostky cukru postiženému. Pokud stav přetrvává, může vést až ke ztrátě vědomí.

2. Ketoacidóza

Zdali nemá váš organismus k dispozici dostatek potřebné glukózy (tělo ji v žádném případě nemůže kvůli chybějícímu inzulinu či snížené citlivosti vašich buněk na inzulin, nebo například při hladovění), využívá pro veškerou tvorbu energie zejména tuky. V tom případě jsou také produkovány odpadní látky, které nesou název ketolátky. Organismus se samotných ketolátek snaží, co možná nejvíce zbavit, a to zvýšeným vylučováním vaší moči. Není ovšem schopen se zbavit naprosté většiny ketolátek, ty se poté začnou hromadit ve vašem organismu a způsobovat mu tzv. ketoacidózu (nadměrnou kyselost vašeho vnitřního prostředí – velmi závažný stav). Ketoacidóza se ve většině případů vyskytuje u diabetiků prvního stupně.

3. Plísňové a bakteriální infekce

Všichni diabetici jsou o poznání náchylnější k různým plísňovým a bakteriálním infekcím. Bakteriální infekce například zahrnují furunkl (vřed) či ječné zrno. Plísňové infekce většinou zahrnují lišeje, plísně nohou či vaginální infekce.

4. Ledvinové komplikace

Diabetes patří mezi hlavní příčinu vzniku onemocnění ledvin, tedy takzvanou nefropatii. Toto onemocnění je zejména pro diabetiky obrovskou hrozbou. Téměř u 40 % diabetiků se zhruba do 50 let věku podobné onemocnění ledvin vyvine.

5. Oční komplikace

Retinopatie či jiné oční onemocnění je velmi častou příčinou slepoty zejména v dospělém věku ve velkém množství rozvinutých zemí. Zhruba 2 % diabetiků s touto nemocí déle než 15 let zcela oslepnou a u 10 % z nich se rozvine nějaké závažné poškození jejich zraku.

6. Postižení oběhového systému

Postižení oběhového systému, popřípadě jiné cévní či srdeční onemocnění je zejména u diabetiků v Evropě velmi častou příčinou úmrtí, a to až ze 75 %.

7. Postižení nervů

Takzvaná diabetická neuropatie postihuje především více něž jednu polovinu všech diabetiků. Existují zejména různé typy poškození jednotlivých nervů, jenž mohou vyústit až ve ztrátu citlivosti na nohách či dokonce na rukou. Bolesti nohou a také problémy se správnou funkcí různých částí lidského těla – jako je například srdce, žaludek, penis, oči či močový měchýř. Nedostatek citlivosti v nohách velmi často vede k nejrůznějším poraněním a to zpočátku velmi často bez uvědomění samotným postiženým. Dané úrazy se postupně mohou špatně hojit. Zejména u dolních končetin poté tyto poruchy mohou vést až k amputaci.

8. Amputace

Cukrovka je velmi častou příčinou amputací nohou, jenž jsou způsobeny úrazem.

Jak předcházet komplikacím cukrovky?

Všestranné zvládání diabetu může napomoci prevenci zdravotních problémů spojených s diabetem. To může zahrnovat:

  • pravidelná kontrola hladiny glukózy v krvi
  • pravidelnou kontrolu tlaku krve a hladin cholesterolu
  • pravidelná vyšetření - oči, nohy, pokožka
  • zdravé stravování
  • pravidelný pohyn
  • užívání léků předepsaných lékařem
  • znalost způsobů, jak předcházet a řešit nouzové situace spojené s cukrovkou.
Cukrovka (diabetes) - vše, co byste měli o cukrovce vědět - 224424 - Cukrovka - diabetes

Cukrovka - diabetes

Insert comment

Login
Email ( email is not published )
Your comment   ( Photos can be inserted after the sending of the message. )
Enter the code
antispam
     More information

Providing our services is cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. Thank you.   More information